Informační zpravodaj PID č. 05/2024

Informační zpravodaj PID, ve kterém se dočtete následující novinky:

 • Sjednocení charakteru autobusových zastávek od 29. 6. 2024
 • Pilotní projekt nástupu všemi dveřmi do regionálních autobusů
 • Airport Express častěji a nově také v noci
 • První nové RegioPantery vyjely na trasu Praha – Kralupy nad Vltavou
 • Bezba doprava: 4 nové mikrobusy a snazší doprovod henidkepovaných
 • Sezonní posílení linky 413 Praha – Litoměřice
 • Regionální den železnice v Praze na Den dětí
 • Den dopravy v PIDžamu v Kutné Hoře 8. 6. 2024
 • Aplikace PID Lítačka představuje unikátní vyhledávač tras nové generace
 • Nová kniha 30 let ROPID k dostání zdarma ve vybraných infocentrech
 • Nové informační panely na Masaryčce ukážou nejbližší odjezdy metra a tramvají

Ke stažení na webu zde: https://pid.cz/wp-content/uploads/ke-stazeni/zpravodaj/Info_PID_2024-05.pdf

Sjednocení charakteru autobusových zastávek od 29. 6. 2024

V celé Praze i Středočeském kraji bude od 29. června 2024 sjednocen charakter všech autobusových a trolejbusových zastávek PID. Pro výstup v každé zastávce bude potřeba stisknout dostatečně včas tlačítko ve voze. Pro nástup postačí stát na zastávce tak, aby byl cestující vidět řidičem. Mávat již není potřeba.

Výhodou nového systému je zrychlení cestování, vyšší pravděpodobnost dohnání zpoždění, plynulejší jízda odstraněním zbytečného brždění a rozjezdů, i lepší tepelná pohoda ve vozidle, protože v zimě se zbytečně nevyvětrá teplo a v létě účinněji funguje klimatizace. Výhodou je také zpřehlednění pravidel pro jednotlivé zastávky – cestující už nebude muset zkoumat, jestli daná zastávka na znamení je nebo není. Přispěje to také k lepší ekonomice a ekologičnosti provozu, protože právě při rozjezdech vzniká nejvíce emisí i hluku a autobus má také nejvyšší momentální spotřebu paliva.

Pro cestující bude tato změna znamenat jediné – ve voze musí stisknout tlačítko v předstihu před zastávkou tak, aby řidič dostatečně včas věděl, že má zastavit. Na zastávce stačí stát tak, aby byl cestující řidičem vidět, mávat už nemusí.

Lidé se nemusejí obávat, že v autobusu nestihnou dát včas znamení. V každém autobusu jsou tlačítka rovnoměrně rozmístěna po celém voze a jsou dostupná téměř z každého sedadla, přičemž pro zastavení lze použít jak červená tlačítka STOP, tak i žlutá tlačítka na dveřích nebo v jejich blízkosti. Také není třeba se obávat, že autobusy budou lidem ujíždět. Řidiči budou mít i nadále povinnost počkat v zastávce do času přesného odjezdu, pokud přijedou dříve, než říká jízdní řád.

Celoplošně jednotný charakter zastávek „na znamení“ postupně zavádějí další města i kraje – například v loňském roce se k tomu připojila řada středočeských měst a celý okres Benešov, loni tento systém bez problémů zavedli třeba v Bratislavě. Zcela běžně tento systém funguje už léta ve většině evropských měst i regionů.

Od června až do září bude probíhat informační kampaň v médiích, ve vozidlech i na zastávkách, aby tato změna nikomu neunikla.

Podrobné informace o novém systému zastávek včetně nejčastějších otázek a odpovědí najdete zde:

https://pid.cz/zavedeni-jednotneho-charakteru-zastavek-autobusove-siti-pid-uzemi-hl-m-prahy-otazky-odpovedi/

 

Více naleznete v příloze

PřílohaVelikost
PDF icon info_pid_2024-05.pdf1.2 MB